مجله دلاچاپ

شابلون استنسیل و کاربردهای آن

یکی از روش‌های ایجاد طرح برجسته یا متمایز رنگی روی سطوح مختلف اعم از دیوار، میز یا کمد، استفاده از شابلون است. شابلون‌ها عموما از طلق پلاستیکی که ضخامتی کمتر از 1 میلی‌متر دارند و انعطاف‌پذیر هستند، ساخته می‌شوند. طرح موردنظر با استفاده از برش لیزری و یا توسط کاتر روی شابلون ایجاد می‌شود. سپس با استفاده از خمیر تکسچر و یا انواع رنگ میتوان با استفاده از شابلون روی هر سطح صاف یک طرح زیبای برجسته یا رنگی ایجاد کرد. در صورت استفاده از خمیر تکسچر، برای ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت از طرح موردنظر، استفاده از کاردک برای صاف کردن سطح ضروری است. در صورتی که هدف ایجاد یک طرح رنگی با استفاده از شابلون است میتوان از اسفنج، غلطک، قلم مو یا اسپری برای انتقال رنگ استفاده کرد.

از شابلونها در ایجاد طرحهای پتینه نیز به وفور استفاده می‌شود. شابلونهای ماندالا با الگوهای تکرارشونده مدور، از جمله محبوب‌ترین طرحهای مورداستفاده در پتینه‌کاری هستند.

در صورتی که بلافاصله بعد از پایان کار، شابلون شسته شود و بقایای خمیر یا رنگ از روی آن پاک شود، میتوان چندین بار از یک شابلون استفاده کرد بدون آنکه کیفیت طرح ایجاد شده دستخوش تغییر شود.
برای دیدن تصاویر و ویدئوهایی که از شابلون استنسیل در نقاشی و پتینه کاری بهره گرفته شده است، به این لینک و هایلایت پتینه کاری گروه هنری دلارام مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست